Curtea de Apel Craiova a condamnat un bărbat la 30 de ani închisoare după ce, în toamna anului trecut, a tăiat gâtul soției sale pe motiv că „nu-i acorda suficient respect”, conform PressHub. Tribunalul Mehedinți îi dăduse, pe fond, o sentință de 12 ani închisoare.
Tentativa de omor a avut loc pe 23 octombrie 2024, în locuința comună. Ștefan Băbăț era așezat pe pat când soția a început să calce în aceeași cameră.
Conform Presshub, care notează din mențiunile anchetatorilor, agresorul i-a reproşat soției că l-a ars cu fierul de călcat, după care a ieșit din încăpere:
„După circa 2-3 minute, inculpatul Băbăț Ștefan a revenit în cameră înarmat cu un cuţit cu lungimea lamei de 11 cm, a închis ușa şi a mers direct la persoana vătămată, care era aşezată cu spatele la ușă şi continua să calce şi, fără a spune ceva, a prins-o de vestă, a tras-o înspre el și a înțepat-o cu cuțitul în zona din partea dreaptă a gâtului.
Conștientizând pericolul, persoana vătămată s-a întors cu fața, a reușit să prindă cu mâinile lama cuțitului, însă inculpatul i l-a smuls din mâini, provocându-i tăieturi la nivelul palmelor, după care a mai lovit-o încă o dată cu cuţitul, în aceeași zonă a gâtului, apoi şi în zona tâmplei și a obrazului stâng. În urma loviturilor primite, persoana vătămată a căzut pe pat, iar inculpatul a ieșit din camera.
După ce și-a mai revenit, victima s-a ridicat din pat, a ieşit din cameră, apoi a reuşit să fugă de acasă. (…) Întrucât a observat că rana de la gât sângera abundent, persoana vătămată şi-a luat baticul de pe cap şi s-a legat la gât, pentru a încerca să oprească sângerarea”, se arată în motivarea instanței.
În stabilirea pedepsei de 30 de ani închisoare, judecătoarele Sorina Iolanda Marinaș și Elena Mirtha Meleacă, de la Curtea de Apel Craiova, au explicat că „protecția femeilor nu este un privilegiu, ci o obligație a statului care decurge din Constituție și tratatele internaționale ratificate de România.
Violența împotriva femeilor reprezintă una dintre cele mai grave încălcări ale drepturilor fundamentale, cu impact direct asupra demnității umane și coeziunii sociale”.
Instanța a constatat că inculpatul a mințit când a susținut că a fost ars cu fierul de călcat de către soție, deoarece nu avea nicio urmă de arsură pe corp.
În plus, cele două judecătoare au ținut seama în stabilirea pedepsei de 3 decenii de închisoare că Băbăț este recidivist. A mai avut o condamnare de 7 ani tot după pentru o altă tentativă de omor asupra soției, comisă în 1999, pentru care a primit 7 ani și jumătate închisoare. Atunci, și-a înjunghiat nevasta în spate. Ulterior, a comis și un omor, pentru care a primit 20 de ani.
Și, după ce a fost eliberat din penitenciar, a mai avut conflicte soldate cu acte de violență asupra soției dar și a mamei acestuia.
În cursul urmăririi penale, inculpatul a declarat că „nu a intenţionat să-şi omoare soţia, dar a vrut să o sperie, să îl respecte în viitor”.
Completul de judecată a mai menționat în motivarea decizie că „soţia inculpatului, deşi a mai avut anterior calitatea de victimă la tentativă la omor, nu a beneficiat din partea statului de protecţie reală, din cauza incapacităţii sistemelor administrative, de educaţie, de protecţie socială, poliţienesc şi judiciar de a-i proteja drepturile.
Citește articolul integral în PRESShub.