Lia Olguța Vasilescu / arhivă
Nicio șansă pentru amenajarea de benzi speciale dedicate transportului în comun sau pistelor de biciclete la Craiova. Cel puțin asta susține edilul Lia Olguța Vasilescu. Potrivit acesteia, din Planul de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) a rezultat că „nu există o astfel de posibilitate”, pentru că „orașul are un anumit specific (…) de oraș boieresc”.
Afirmația a fost făcută astăzi la ședința extraordinară a Consiliului Local, desfășurată online, în care s-a votat bugetul orașului, ca răspuns al edilului privind un amendament depus de USR pentru implementarea unui proiect pilot pentru o bandă dedicată transportului alternativ: autobuze, taxiuri și biciclete. Toate amendamentele depuse de USR, PNL și AUR au fost respinse.
„Avem un plan de mobilitate urbană, făcut de specialiști, și a reieșit că nu există o astfel de posibilitate în Craiova, pentru că orașul nostru a fost un oraș boieresc, cu niște clădiri mari, monument, care nu pot fi demolate ca să se lărgească străzile și, în aceste condiții, nici nu putem să facem vreo achiziție de terenuri ca să începem să demolăm blocuri sau case ca să se poată lăți străzile. Deci, orașul Craiova are un anumit specific, nu este un oraș muncitoresc construit în 1970, când deja au luat în calcul bulevarde largi și așa mai departe, are un anumit specific inclusiv pentru ceea ce înseamnă pistele de biciclete, pentru care este valabil (că nici ele nu pot fi realizate n.r.)”, a răspuns Olguța Vasilescu.
Însă, chiar PMUD, pe care primarul îl invocă, o contrazice, conform Urmele.