Primăria Craiova trebuie să îi comunice consilierului local Emilia Neagu (USR) care au fost cheltuielile și încasările pentru Târgul de Crăciun ediția 2025-2026. Aceasta a obținut, în primă instanță, o soluție favorabilă, după refuzul constant al municipalității de a-i oferi informații financiare în acest sens. Atât ei, cât și presei, căreia, de asemenea, i-a refuzat, de-a lungul anilor, sub aceleași pretexte, dreptul de a-i fi comunicate acesta date.
Plângerea, având ca obiect comunicarea de informații de interes public (Legea Nr. 544/2001), a fost înregistrată de Neagu în februarie anul acesta la Tribunalul Dolj.
„În calitate de consilier local, am solicitat informații privind modul de cheltuire a fondurilor publice pentru Târgul de Crăciun Craiova 2025–2026, un eveniment finanțat substanțial din fonduri publice. Scopul cererii a fost exercitarea atribuțiilor legale privind controlul asupra fondurilor publice, transparența decizională și informarea cetățenilor. (…) Pârâta (Primăria Craiova n.r.) a refuzat furnizarea informațiilor, motivând că datele nu sunt disponibile deoarece procesul de demontare a decorațiunilor și cel de colectare/centralizare a datelor financiar-contabile se află în curs. Aceasta înseamnă că celelate informaţii solicitate erau disponibile la data înregistrării cererii şi puteau fi furnizate. Am formulat reclamație administrativă, soluționată negativ (…). În răspunsul la reclamația administrativă, a fost reiterat faptul că nu poate fi furnizat un „raport parțial” întrucât acesta nu ar reflecta „imaginea fidelă a performanței financiare”, a susținut Emilia Neagu.

Aleasa locală a arătat că Legea nr. 544/2001 garantează dreptul de acces la informații existente, chiar dacă acestea sunt provizorii, cu mențiunea corespunzătoare și că dreptul de informare al consilierului local este protejat de OUG 57/2019, iar obstrucționarea accesului la datele financiar-contabile împiedică exercitarea mandatului.
Magistrații au admis în parte cererea de chemare în judecată formulată Emilia Neagu în contradictoriu cu pârâta UAT Craiova, prin Primar. având ca obiect comunicare informaţii de interes public (Legea nr. 544/2001):
„Obligă pârâtul ca, în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a hotărârii, să comunice reclamantei, un răspuns punctual, în conformitate cu disp. Lg. nr. 554/2004, la cererea nr. 6416 IP/12.01.2026, respectiv: sumele plătite cu titlu de finanțare directă de la bugetul local prin Primăria Municipiului Craiova pentru organizarea evenimentului; sumele alocate către instituțiile și structurile din subordinea Consiliului Local al Municipiului Craiova implicate în organizare, defalcate pe entități; denumirea furnizorilor cu care s-au încheiat contracte pentru organizarea evenimentului; contractele încheiate pentru organizarea evenimentului, cu indicarea obiectului și a valorii acestora; plățile efectuate până la 12.01.2026 din fondurile bugetare destinate organizării evenimentului, cu indicarea documentelor de plată; veniturile încasate până la 12.01.2026 din închirierea de terenuri, căsuțe, standuri, parcări sau alte locații aferente evenimentului; sumele primite, până la aceeași dată, cu titlu de sponsorizare pentru organizarea evenimentului, cu indicarea sursei. Respinge, în rest, cererea, ca neîntemeiată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, recursul urmând a se depune la Tribunalul Dolj. Pronunțată azi, 08.05.2026, prin punerea soluției la dispoziția părților prin mijlocirea grefei instanței”.
Instanța a respins 2 capete de cerere, anume să oblige UAT Craiova, prin primar, la plata cheltuielilor de judecată și să constate că refuzul nejustificat de comunicare a informațiilor de interes public este imputabil direct Primarului Municipiului Craiova.
Și, reamintim cu această ocazie, că în 2022 parlamentarii doljeni de la PSD au introdus în Parlament o lege care mută din sarcina primarului în cea a primăriei amenzile primite pentru neîndeplinirea obligațiilor privind comunicarea informațiilor de interes public. Adică cel amendat că un funcționar nu și-a făcut treaba sau nu a vrut să și-o facă nu mai este primarul/persoana fizică, ci primăria/instituția publică/persoana juridică. Adică tot pe cetățeni îi ”ustură” la buzunar, pentru că asta înseamnă din bugetul orașului în care se varsă impozitele și taxele.
Articolul pe larg, mai jos: