Sursa captură foto: Google Maps
Primarul Craiovei cere Consiliului local să aprobe încetarea dreptului de folosinţă gratuită al Mitropoliei Olteniei – Arhiepiscopia Craiovei asupra unui teren din domeniului privat al orașului. Imobilul este situat pe Bvd. Dacia, lângă blocul V1, și are 459 mp.
Mitropolia primise dreptul de a-l folosi gratuit, pe o perioadă de 49 de ani, în mandatul lui Antonie Solomon. Acum municipalitatea condusă de Olguța Vasilescu îl vrea înapoi.
„Până la această dată, Mitropolia Olteniei prin Arhiepiscopia Craiova nu a folosit bunul imobil-teren în suprafață de 459 mp acordat prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Craiova nr. 13 din data de 28.01.2010, în scopul construirii unei biserici cu hramul “Sf. Ecaterina”. Primăria Municipiului Craiova are implementate politici de mediu și strategii verzi. Acestea sunt concepute pentru a îmbunătăți calitatea aerului și a promova un mediu sigur, sănătos și curat pentru locuitori. Prin Planul de Actiune pentru Oras Verde (PAOV), pentru Craiova, finanțat de Guvernul Austriei prin intermediul Fondului pentru Regenerarea Mediului și a Orașului (CREATE) administrat de BERD, elaborat în Ianuarie 2021, Primăria Municipiului Craiova se angajează să ofere cetățenilor un mediu sigur, sănătos și curat prin care și bunul imobil-teren transmis în folosință gratuită poate face obiectul unei amenajări de spații verzi cu funcțiuni de recreere, sau altor lucrări specifice de interes public local”, se menționează în Referatul de aprobare al proiectului de hotărâre care va fi supus aprobării Consiliului Local Craiova în ședința din 28 mai.
În 2024, primăria a decis să își ia înapoi și o parte din terenul de 17.700 mp unde există scheletul Catedralei „Sf. Ioan Botezătorul” din Craiovița Nouă, respectiv un lot în suprafață de 9.767 mp, pe care Mitropolia Olteniei îl primise, de asemenea, cu titlu gratuit de folosință și pe care îl închiriase mai multor agenți economici. Administrația locală a spus că vrea să igienizeze zona și să creeze locuri de parcare. Ulterior, edilul s-a răzgândit și a propus preluarea și menținerea contractelor pe care Arhiepiscopia Craiova le avea pentru spațiile comerciale.
Pe de altă, parte, Mitropolia Olteniei nu renunță la clădirea în care funcționează Colegiul Național Elena Cuza, pe care a obținut-o în instanță.