Sute de sticle din plastic, adunate de liceenii din Craiova timp de două luni, vor fi lansate la apă, duminica aceasta, începând cu ora 9.30. PET-urile au fost făcute plute și sunt înscrise în competiția #BoatPET, care va avea loc la Hanul Doctorului. ”Timp de două ore, tinerii se vor întrece în cadrul competiției menite să atragă atenția asupra importanței colectării selective a deșeurilor pentru mediul înconjurător. Am pregătit și premii verzi”, anunță organizatorul, Asociația JCI Craiova. Evenimentul face parte din proiectul Craiova Curată.
![](http://stiricraiova.ro/wp-content/uploads/2022/07/copii-1024x576.jpg)
![](http://stiricraiova.ro/wp-content/uploads/2022/07/290050550_493211552574726_41934238118199084_n-300x135.jpg)