30 de autobuze electrice, achiziționate din fonduri europene de municipalitatea craioveană, au fost puse în circulație de astăzi. Primarul Craiovei a fost unul dintre călători, fiindcă avea nevoie de fotografii, ca să le arate urmăritorilor de pe rețelele de socializare.
![](http://stiricraiova.ro/wp-content/uploads/2023/08/FB_IMG_1692884527329-1024x682.jpg)
Potrivit unor informații mai vechi furnizate de Olguța Vasilescu pe pagina sa personală de Facebook, care a devenit, practic, ”mercurialul” noutăților administrative, noile mijloace de transport în comun au o lungime de 12 metri, o capacitate de 91 de călători, dintre care 29 pe scaune și o autonomie de peste 250 km.
Autobuzele sunt dotate cu rampă destinată accesului persoanelor cu dizabilități, sisteme de încălzire, ventilație și condiționare a aerului, sistem de numărare a călătorilor, sistem de supraveghere video și sistem pentru internet gratuit Wi-Fi.
![](http://stiricraiova.ro/wp-content/uploads/2023/08/autobuz-1024x576.jpeg)